Tourismo.

Oversigt over tekniske data og udstyr.

Oversigt over Tourismo.

Tourismo L

Længde [mm]: 
13.935
Vendediameter [mm]: 
23.327
Højde [mm]: 
3.680
Bredde [mm]: 
2.550

Tourismo M/3

Længde [mm]: 
13.115
Min. vendediameter [mm]: 
21.428
Højde [mm]: 
3.680
Bredde [mm]: 
2.550

Tourismo M/2

Længde [mm]: 
13.115
Min. vendediameter [mm]: 
23.774
Højde [mm]: 
3.680
Bredde [mm]: 
2.550

Tourismo

Længde [mm]: 
12.295
Min. vendediameter [mm]: 
21.634
Højde [mm]: 
3.680
Bredde [mm]: 
2.550

Oversigt over tekniske data og udstyr.

 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Dimensioner
Længde [mm]13.93513.11513.11512.295
Længde inkl. spejl [mm]14.29613.47613.47612.656
Bredde [mm]2.5502.5502.5502.550
Højde [mm]3.6803.6803.6803.680
Indvendig ståhøjde [mm]2.0142.0142.0102.010
Indvendig ståhøjde i midtergangen [mm]2.0142.0142.0102.010
Akselafstand, foraksel - trækkende aksel [mm]6.9106.0906.9106.090
Akselafstand, trækkende aksel - efterløbsaksel [mm]1.3501.350--
Dækstørrelse295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5
Overhæng foran [mm]2.8902.8902.8902.890
Overhæng bagpå [mm]2.7852.7853.3153.315
Vendediameter [mm]23.32721.42823.77421.634
Min. vendediameter [mm]23.32721.42823.77421.634
Ringbredde min. vendediameter [mm]7.2346.8817.314-
Sporkreds [mm]19.19017.25219.58917,45
Maks. drejevinkel på forakslen [°]54545454
Udsvingsradius [mm]1.1261.186649719
Førerpladsens højde [mm]910910910-
AdBlue-beholderens nettovolumen/kapacitet [l]35 / 4035 / 4035 / 4035 / 40
Brændstoftankens kapacitet venstre/højre [l]260 / 220260 / 220260 / 220260 / 220
Bagagerumskapacitet [m³]12,19,912,19,9
Opbevaringsplads [m³]1,151,351,61,5
Gulvhøjde over vejbanen i midtergangen [mm]1.3701.3701.3701.370
Platformshøjde [mm]150150150150
Indstigningshøjde dør 1 [mm]355355355355
Indstigningshøjde dør 2 [mm]365365365365
Fri dørbredde 1 [mm]770770770770
Fri dørbredde 2 [mm]590-650900590-650590-650
Hældningsvinkel foran [°]7777
Hældningsvinkel bagtil [°]8,48,46,96,9
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Drev
MotorMercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 2*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 3*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 4*-Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor, type6-cylinder-rækkemotor6-cylinder-rækkemotor6-cylinder-rækkemotor6-cylinder-rækkemotor
Nominel ydelse [kW]290290265265
Nominel ydelse 2* [kW]315265290290
Nominel ydelse 3* [kW]335315315315
Nominel ydelse 4* [kW]-335335335
Maks. drejningsmoment [Nm]1.9001.7001.7001.700
Maks. drejningsmoment 2* [Nm]2.1001.9001.9001.900
Maks. drejningsmoment 3* [Nm]2.2002.1002.1002.100
Maks. drejningsmoment 4* [Nm]-2.2002.2002.200
ved omdrejningstal [1/min]1.1001.1001.1001.100
ved omdrejningstal 2* [1/min]1.1001.1001.1001.100
ved omdrejningstal 3* [1/min]1.1001.1001.1001.100
ved omdrejningstal 4* [1/min]-1.1001.1001.100
Slagvolumen [l-liter]10,710,710,710,7
Slagvolumen 2* [l-liter]10,710,710,710,7
Slagvolumen 3* [l-liter]10,710,710,710,7
Slagvolumen 4* [l-liter]--10,710,7
EU-udstødningsnormEuro VI EEuro VI EEuro VI EEuro VI E
GearkasseZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 Coach
Gearkasse 2*ZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLine
Gearkasse 3*ZF EcoLife APZF EcoLife APZF Ecolife APZF Ecolife AP
Gearkasse 4*----
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Undervogn
StyretøjZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 Servocom
Foraksel, typeZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 EC
Trækkende aksel, typeMercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440
Foraksel: Enkelthjulsophæng, stabilisator●●●●
Trækkende aksel: med stabilisator●●●●
Efterløbsaksel: styres aktivt, enkelthjulsophæng●●--
Løfte-/sænkesystem●●●●
Kneeling○○○○
Luftaffjedring med elektronisk niveauregulering (ENR)●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Opbremsning
Pneumatiske skivebremser på alle aksler●●●●
Elektronisk stabilitetsprogram (ESP®)●●●●
Elektronisk bremsesystem (EBS)●●●●
Antiblokeringssystem (ABS)●●●●
Bremseassistent (BAS)●●●●
Hjulspindsregulering (ASR)●●●●
Duration Brake Limiter (DBL)●●●●
RetarderSekundær-vand-retarder (SVR)Sekundær-vand-retarder (SVR)Sekundær-vand-retarder (SVR)Sekundær-vand-retarder (SVR)
Automatisk stoppestedsbremse med igangsætningsspærre○○○○
Parkeringsbremse●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Sikkerheds- og førerassistancesystemer
Pendulslagsprøvning iht. ECE-R29●●●●
Adaptive Cruise Control (ART)○○○○
Lane Assist (SPA)●●●●
Attention Assist 2 (AtAs)●●●●
Tire Pressure Monitoring (TPM)●●●●
Active Brake Assist 6 Plus (ABA 6 Plus)○○○○
Front Collision Guard (FCG)●●●●
Sideguard Assist 2●●●●
Frontguard Assist●●●●
Traffic Sign Assist●●●●
Elektronisk stabilitetsprogram (ESP®)●●●●
MirrorCam○○○○
Bakkamera●●●●
Akustisk signal ved baglæns kørsel○○○○
Brandslukningssystem●●●●
Regn- og lyssensor●●●●
AquaBlade® viskersystem med flade blade●●●●
Karrosseristyrke iht. ECE-R 66.02●●●●
Active Sideguard Assist 3○○○○
Active Cross Traffic Assist○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
rentabilitet
Predictive Powertrain Control (PPC)○○○○
Tire Pressure Monitoring (TPM)●●●●
Luftmodstand (cw-værdi)0,330,330,330,33
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Transportkapacitet
Antal siddepladser - standardmæssig sædeplacering1/591/551/551/51
Min. passagerkapacitet48444444
Maks. passagerkapacitet65595755
Sædetype Travel Star Eco (TSE)●●●●
Sædetype Travel Star Eco (TSE) Softline○○○○
Sædetype Travel Star Eco (TSE) Luxline○○○○
Sædetype Travel Star Xtra (TSX)○○○○
Førersæde GRAMMER Linea MSG 90.6, luftaffjedret●●●●
Førersæde ISRI 6860, integreret pneumatiksystem, trepunktssele○○○○
Kørestolsplads○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Vægte og brændstoftanke
Brændstoftankens kapacitet [l]480480480480
AdBlue-beholderens kapacitet [l]40404040
Tilladt totalvægt [kg]24.75024.75019.50019.500
Tilladt vægt på forakslen [kg]7.5007.5007.5007.500
Tilladt vægt på den trækkende aksel [kg]12.60012.60012.60012.600
Tilladt vægt på efterløbsakslen [kg]5.7505.750--
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Opvarmning, ventilation og aircondition
Konvektorvarme på sidevæggene●●●●
Klimaanlæg til førerplads●●●●
EvoCool Basic●●●●
EvoCool Comfort○○○○
EvoCool ComfortPlus○○○○
Køleydelse i kabinen [kW]39353232
Køleydelse på førerpladsen [kW]8888
Varmeydelse i kabinen [kW]39393636
Varmeydelse på førerpladsen [kW]161618-
Påfyldningsmængde kølemiddel [kg]7,57,56,56,5
**CO₂-ækvivalent [t]10,72510,7259,29513,585
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Døre og ruder
Antal døre2222
Udadgående svingdør (AST)●●●●
Dørplacering (A eller B)AAAA
Lift○○●○
Termorude●●●●
Elopvarmet forrude○○○○
Opticool forrude●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
belysning
Nærlys●●●●
Fjernlys●●●●
LED-dagskørelys○○○○
Halogen-dagskørelys●●●●
Bi-xenon-forlygter inkl. vaskeanlæg ○○○○
Tågeforlygter●●●●
Indstigningslys●●●●
Drejelys○○○○
Positionslygter●●●●
Konturbelysning i bagagerum○○○○
Konturbelysning ved bakning○○○○
Konturbelysning ved lift○○○○

● standardudstyr ○ Ekstraudstyr

* Ekstraudstyr

**Afhængigt af den monterede klimaanlægsvariant: EvoCool Basic, EvoCool Comfort Plus eller modulopbygget Electric klimaanlæg og montering af et klimaanlæg til førerarbejdspladsen

Sikkerhed.

Sideguard Assist 2

Sideguard Assist 2 er et sikkerhedsassistent-system, der understøtter føreren på begge sider i kritiske sving-situationer med muligvis begrænset udsyn. Systemet skal ved svingning eller vognbaneskift hjælpe med at registrere bevægelige forhindringer inden for systemets grænser og advare føreren for at undgå kritiske situationer eller reducere følgerne af ulykker.

Active Sideguard Assist 3

Active Sideguard Assist 3 overvåger bilens front og sider og yder hjælp i kritiske situationer med sving og vognbaneskift. Ved venstresving registrerer systemet modkørende trafik og giver tidlige advarsler om potentielle kollisioner; ved højresving fokuserer det på genstande i siden. Hvis bilen fortsætter med at dreje på trods af en potentiel fare, udsendes en gradvis advarsel efterfulgt af aktiv bremseindgriben for at reducere risikoen.

Elektronisk stabilitetsprogram (ESP®)

Det elektroniske stabilitetsprogram reducerer risikoen for udskridning markant ved f.eks. at modvirke køretøjets sving ved målrettet bremsning af individuelle hjul.

Regn-lys-sensor

Regnsensoren og det automatiske kørelys er hjælpesystemer, der aktiverer automatiserede funktioner ved hjælp af et sensorsystem og aflaster føreren for rutinemæssige opgaver.

Den elektroniske bremseassistent (BAS)

Ved konstant at sammenligne dataene registrerer bremseassistenten straks, når bremsepedalens aktiveringshastighed pludselig overstiger det normale niveau, og i sådanne situationer inden for brøkdele af et sekund automatisk mere bremsekraft, end det svarer til bremsepedalens position. Derved forkortes bussens standselængde målbart.

AquaBlade® vinduesviskere

AquaBlade® vinduesviskerne sikrer optimal udsyn til enhver tid og takket være deres ergonomiske design minimeres både kørestøj og brændstofforbrug.

Active Brake Assist 6 Plus

Nødbremsassistenten ABA 6 Plus støtter føreren ved automatisk at igangsætte nødbremsning ved fare for påkørsel af forankørende køretøjer eller stående forhindringer. Den kan også opdage bevægende eller stillestående personer samt cyklister foran køretøjet. Systemet kan reagere med akustisk og visuel advarsel samt automatisk del- eller fuldbremsning.

Hjulspindsregulering (ASR)

ASR forhindrer hjulene i at spinde på to måder. For det første reducerer ASR hjulspin ved doserede bremseindgreb. For det andet reguleres motorens moment via "Elektroniske Gaspedal" for at forhindre hjulspin.

Intelligent adaptiv fartpilot

Den adaptive fartpilot (ART) aflaster chaufføren, idet den på grundlag af konstante målinger automatisk holder en konstant afstand til det forankørende køretøj, som er defineret af chaufføren. Det øger ikke kun sikkerheden, men også komforten på landeveje og motorveje.

Front Collision Guard (FCG)

Det enestående sikkerhedssystem Front Collision Guard (FCG) beskytter fører og passagerer med topmoderne, patenteret teknik – kompromisløst pålideligt ved frontalkollision.

Sporassistent (SPA)

Sporassistenten SPA registrerer, hvis køretøjet utilsigtet forlader den markerede vognbane. Hvis den krydser markeringslinjerne, advares føreren ved hjælp af en tydelig vibration i førersædet.

Tire Pressure Monitoring (TPM)

Dæktrykskontrollen TPM (Tire Pressure Monitoring) viser det aktuelle tryk i de enkelte dæk og advarer ved afvigelser fra det optimale tryk. Dette reducerer dækslitagen, har en positiv indvirkning på brændstofforbruget og forhindrer farlige dækskader.

MirrorCam

Det moderne MirrorCam-system giver et klart og omfattende overblik over trafikken. Udstyret med kameraer i høj opløsning øges køresikkerheden og risikoen for ulykker minimeres. Det udvidede synsfelt gør det muligt for chaufføren at se fodgængere, cyklister og andre trafikanter i omgivelserne. Derved bortfalder den blinde vinkel ved højresving.

Traffic Sign Assist

Den innovative færdselstavleassistent giver maksimal sikkerhed og komfort på vejene. Takket være GPS- og kameraunderstøttelse sammenlignes bilens hastighed kontinuerligt med de gældende færdselsregler.

Frontguard Assist

Frontguard Assist er et avanceret system, der er udviklet specielt til at informere føreren om personer i umiddelbar nærhed af køretøjets front og advare mod en truende ulykke. Uanset om du sætter i gang eller kører langsomt (op til 15 km/t.), kan den intelligente hjælper registrere potentielle kollisioner med ubeskyttede trafikanter.

Active Cross Traffic Assist

Active Cross Traffic Assist hjælper føreren ved automatisk at bremse, når køretøjer krydser den i en vinkel på 65° til 115°. Systemet fungerer i hele hastighedsområdet og supplerer eksisterende førerassistentsystemer ved specifikt at reagere på krydsende trafik.

Juridiske vilkår.

Efter redaktionens afslutning af enkelte sider kan der være foretaget ændringer i forbindelse med produkter og ydelser. Der tages derfor forbehold for konstruktions- eller formændringer, afvigelser i farvetoner samt ændringer i leverings- og ydelsesomfanget fra producentens side, i det omfang disse ændringer eller afvigelser er rimelige for køberen under hensyntagen til Daimler Truck AG's interesser. Illustrationerne kan vise tilbehør, ekstraudstyr eller øvrigt omfang, som ikke er omfattet af det almindelige standardudstyr samt ydelser ved levering. Der kan forekomme farveafvigelser, som skyldes tekniske faktorer. Enkelte sider kan ligeledes indeholde typer og ydelser, som ikke tilbydes i alle lande. Udsagn, der vedrører lov-, rets- og skattemæssige bestemmelser og konsekvenser, gælder kun for Forbundsrepublikken Tyskland.

Med forbehold for anderledes lydende regulering i salgs- eller leveringsbetingelserne er det de gældende priser på leveringsdagen, der gælder. For vores kontraktpartnere skal priserne forstås som uforpligtende, vejledende udsalgspris. Kontakt derfor en af vores forhandlere for at få de nyeste oplysninger.

Udbyder: Daimler Buses GmbH, Fasanenweg 10, 70771 Leinfelden-Echterdingen, Tyskland

 og Mercedes-Benz er varemærker tilhørende Mercedes-Benz Group AG.

10/2026