Tourismo.

Pregled tehničkih podataka i opreme.

Pregled Tourismo.

Tourismo L

Dužina [mm]: 
13.935
Radijus kretanja [mm]: 
23.327
Visina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo M/3

Dužina [mm]: 
13.115
Min. radijus kretanja [mm]: 
21.428
Visina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo M/2

Dužina [mm]: 
13.115
Min. radijus kretanja [mm]: 
23.774
Visina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo

Dužina [mm]: 
12.295
Min. radijus kretanja [mm]: 
21.634
Visina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Pregled tehničkih podataka i opreme.

 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Dimenzije
Dužina [mm]13.93513.11513.11512.295
Dužina sa ogledalom [mm]14.29613.47613.47612.656
Širina [mm]2.5502.5502.5502.550
Visina [mm]3.6803.6803.6803.680
Unutrašnja visina [mm]2.0142.0142.0102.010
Unutrašnja visina srednje prolaza [mm]2.0142.0142.0102.010
Međuosovinsko rastojanje prednja-pogonska osovina [mm]6.9106.0906.9106.090
Međosovinsko rastojanje pogonska-prateća osovina [mm]1.3501.350--
Veličina pneumatika295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5
Prepust, napred [mm]2.8902.8902.8902.890
Prepust, nazad [mm]2.7852.7853.3153.315
Radijus kretanja [mm]23.32721.42823.77421.634
Min. radijus kretanja [mm]23.32721.42823.77421.634
Min. širina prstena za radijus kretanja [mm]7.2346.8817.314-
Krug traga [mm]19.19017.25219.58917,45
Graničnik točka prednje osovine maks. [°]54545454
Dimenzija iskretanja [mm]1.1261.186649719
Visina mesta vozača [mm]910910910-
Korisna zapremina / prihvatna zapremina za AdBlue [l]35 / 4035 / 4035 / 4035 / 40
Prihvatna zapremina rezervoara za gorivo levo / desno [l]260 / 220260 / 220260 / 220260 / 220
Zapremina prtljažnog prostora [m³]12,19,912,19,9
Prostor za odlaganje [m³]1,151,351,61,5
Visina poda iznad kolovoza kod srednjeg prolaza [mm]1.3701.3701.3701.370
Visina platforme [mm]150150150150
Visina ulaza na vratima 1 [mm]355355355355
Visina ulaza na vratima 2 [mm]365365365365
Slobodna širina vrata 1 [mm]770770770770
Slobodna širina vrata 2 [mm]590-650900590-650590-650
Ugao nagiba napred [°]7777
Ugao nagiba pozadi [°]8,48,46,96,9
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Vozi
MotorMercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 2*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 3*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 4*-Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Tip motora6-cilindarski in-line motor6-cilindarski in-line motor6-cilindarski in-line motor6-cilindarski in-line motor
Nominalna snaga [kW]290290265265
Nominalna snaga 2*[kW]315265290290
Nominalna snaga 3*[kW]335315315315
Nominalna snaga 4*[kW]-335335335
Maks. obrtni momenat [Nm]1.9001.7001.7001.700
Maks. obrtni momenat 2* [Nm]2.1001.9001.9001.900
Maks. obrtni momenat 3* [Nm]2.2002.1002.1002.100
Maks. obrtni momenat 4* [Nm]-2.2002.2002.200
kod broja obrtaja [obr/min]1.1001.1001.1001.100
kod broja obrtaja 2* [obr/min]1.1001.1001.1001.100
kod broja obrtaja 3* [obr/min]1.1001.1001.1001.100
kod broja obrtaja 4* [obr/min]-1.1001.1001.100
Zapremina [l-litar]10,710,710,710,7
Zapremina 2* [l-litar]10,710,710,710,7
Zapremina 3* [l-litar]10,710,710,710,7
Obuhvat 4* [l-litara]--10,710,7
EU standard za izduvne gasoveEuro VI EEuro VI EEuro VI EEuro VI E
MenjačZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 Coach
Menjač 2*ZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLine
Menjač 3*ZF EcoLife APZF EcoLife APZF Ecolife APZF Ecolife AP
Menjač 4*----
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Šasija
UpravljanjeZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 Servocom
Tip prednje osovineZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 EC
Pogonska osovina, tipMercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440
Prednja osovina: Vešanje pojedinačnih točkova, stabilizator●●●●
Pogonska osovina: sa stabilizatorom●●●●
Prateća osovina: sa aktivnim upravljanjem, vešanje pojedinačnog točka●●--
Uređaj za podizanje i spuštanje●●●●
Kneeling○○○○
Vazdušno oslanjanje preko elektronske regulacije nivoa (ENR)●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Kočnice
Disk kočnice sa komprimovanim vazduhom na svim osovinama●●●●
Elektronski program stabilnosti (ESP®)●●●●
Elektronski sistem kočenja (EBS)●●●●
Protivblokadni sistem (ABS)●●●●
Pomoćni sistem kočenja (BAS)●●●●
Regulacija pogonskog proklizavanja (ASR)●●●●
Limiter trajnog kočenja (DBL)●●●●
RetarderSekundarni retarder sa vodom (SWR)Sekundarni retarder sa vodom (SWR)Sekundarni retarder sa vodomSekundarni retarder sa vodom
Automatska stanična kočnica za blokadom pokretanja○○○○
Ručna kočnica●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Sistemi pomoći za bezbednost i Sistemi pomoći vozačima
Provera klatnom za ispitivanje na udar ECE-R29●●●●
Tempomat za regulisanje odstojanja (ART)○○○○
Pomoćni sistem za zadržavanje kolovozne trake (SPA)●●●●
Attention Assist 2 (AtAs)●●●●
Kontrola pritiska u gumama (TPM)●●●●
Active Brake Assist 6 Plus (ABA 6 Plus)○○○○
Front Collision Guard (FCG)●●●●
Sideguard Assist 2●●●●
Frontguard Assist●●●●
Traffic Sign Assist●●●●
Elektronski sistem stabilnosti (ESP®)●●●●
MirrorCam○○○○
Kamera za vožnju unazad●●●●
Zvučni sistem upozorenja za vožnju unazad○○○○
Protivpožarni sistem●●●●
Senzor kiše i svetlosti●●●●
Brisač stakala sa pljosnatom metlicom sa dovodom vode preko metlice (Aqua Blade®)●●●●
Stabilnost ugradnje u skladu sa ECE-R 66.02●●●●
Active Sideguard Assist 3○○○○
Active Cross Traffic Assist○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Ekonomije
Kontrola predvidljivog pogonskog sklopa (PPC)○○○○
Monitoring pritiska u gumama (TPM)●●●●
Otpor vazduha (cw-vrednost)0,330,330,330,33
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Transportni kapacitet
Broj sedišta - stolice serijske proizvodnje1/591/551/551/51
Min. kapacitet prostora za putnike48444444
Maks. kapacitet prostora za putnike65595755
Tip stolice Travel Star Eco (TSE)●●●●
Tip stolice Travel Star Eco (TSE) Softline○○○○
Tip stolice Travel Star Eco (TSE) Luxline○○○○
Tip stolice Travel Star Xtra (TSX)○○○○
Sedište vozača GRAMMER Linea MSG 90.6, sa vazdušnim oslanjanjem●●●●
Sedište vozača ISRI 6860, integrisani pneumatski sistem, pojas sa vezivanjem u tri tačke○○○○
Mesto za invalidska kolica○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Tegovi i rezervoari za gorivo
Zapremina rezervoara za gorivo [l]480480480480
Zapremina rezervoara za aditiv AdBlue [l]40404040
Dozvoljena ukupna težina [kg]24.75024.75019.50019.500
Dozvoljena težina prednje osovine [kg]7.5007.5007.5007.500
Dozvoljena težina pogonske osovine [kg]12.60012.60012.60012.600
Dozvoljena težina prateće osovine [kg]5.7505.750--
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Grejanje, ventilacija i klimatizacija
Grejač sa konvektorima na bočnim zidovima●●●●
Klimatizacija mesta vozača●●●●
EvoCool Basic●●●●
EvoCool Comfort○○○○
EvoCool ComfortPlus○○○○
Kapacitet hlađenja prostora za putnike [ks/kW]39353232
Kapacitet hlađenja mesta vozača [ks/kW]8888
Snaga grejanja prostora za putnike [ks/kW]39393636
Snaga grejanja radnog mesta vozača [ks/kW]161618-
Količina rashladnog sredstva [lbs/kg]7,57,56,56,5
**CO₂ ekvivalent [t]10,72510,7259,29513,585
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Vrata i glazura
Broj vrata2222
Spoljašnja zakretna vrata (AST)●●●●
Položaj vrata (A ili B)AAAA
Lift○○●○
Dvostruko staklo●●●●
Vetrobransko staklo sa grejanjem○○○○
Vetrobransko staklo Opticool●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Osvetljenje
Spuštena svetla●●●●
Duga svetla●●●●
LED dnevna svetla○○○○
Halogena dnevna svetla●●●●
Bi-ksenonski glavni farovi uključujući sistem za čišćenje○○○○
Svetla za maglu●●●●
Unutrašnje svetlo●●●●
Far za osvetljenje pri skretanju○○○○
Poziciona svetla●●●●
Osvetljenje u prtljažniku○○○○
Osvetljenje za vožnju unazad○○○○
Osvetljenje za platformu za podizanje○○○○

● Standardna oprema ○ Dodatna oprema

* Dodatna oprema

**U zavisnosti od ugrađene varijante klima-uređaja: EvoCool Basic, EvoCool Comfort Plus ili modularni električni klima-uređaj i ugradnja klima-uređaja za radno mesto vozača

Bezbednost.

Sideguard Assist 2

Sideguard Assist 2 je bezbednosni sistem pomoći koji podržava vozača u kritičnim situacijama pri skretanju udesno ili ulevo kada je vidljivost eventualno ograničena. Sistem je dizajniran da pomogne u otkrivanju pokretnih prepreka u granicama sistema, i upozorava vozača kako bi izbegao kritične situacije ili smanjio posledice udesa pri skretanju ili promeni trake.

Active Sideguard Assist 3

Active Sideguard Assist 3 nadzire prednji i bočni deo vozila i pruža podršku u kritičnim situacijama skretanja i promene traka. Prilikom skretanja ulevo, sistem prepoznaje dolazeći saobraćaj i upozorava na sudar, a prilikom skretanja udesno fokus je na bočnim objektima. Ukoliko se uprkos opasnosti nastavi skretanje, javlja se upozorenje u stepenima sa aktivnim intervencijom kočenja radi smanjenja opasnosti.

Elektronski program stabilnosti (ESP®)

Elektronski program stabilnosti vidno redukuje rizik od bočnog proklizavanja, npr. kočenjem pojedinačnih točkova radi poništavanja dejstva zanošenja vozila, u okvirima fizičkih granica.

Senzor za kišu i svetlost

Senzor za kišu i automatsko svetlo za vožnju su pomoćni sistemi koji aktiviraju automatizovane funkcije pomoću senzorike i time oslobađaju vozača rutinskih zadataka.

Elektronski sistem pomoći pri kočenju (BAS)

Neprestano upoređujući podatke, elektronski sistem pomoći pri kočenju odmah detektuje da li brzina pri kojoj se pedala kočnice naglo pređe uobičajeni nivo i u takvim situacijama automatski povećava maksimalnu snagu kočenja na deliće sekunde. Ovo značajno skraćuje zaustavni put vozila.

AquaBlade® brisači

AquaBlade®- brisači obezbeđuju optimalnu vidljivost u svakom trenutku i zahvaljujući ergonomskom dizajnu minimiraju buku i potrošnju goriva.

Active Brake Assist 6 Plus

Sistem za naglo kočenje ABA 6 Plus pomaže vozaču automatskim pokretanjem naglog kočenja ako postoji rizik od sudara od pozadi sa vozilima ispred ili nepokretnim preprekama. Takođe može da detektuje osobe u pokretu ili nepokretne osobe i bicikliste ispred vozila. Sistem može da reaguje zvučnim i vizuelnim upozorenjem, kao i automatskim delimičnim ili potpunim kočenjem.

Pogonska regulacija proklizavanja (ASR)

ASR sprečava preterano okretanje pogonskih točkova na dva načina. S jedne strane, ASR minimizuje preterano okretanje točkova zahvaljujući umerenim postupcima kočenja. S druge strane, obrtni momenat motora se reguliše preko "elektronske pedale gasa".

Inteligentni prilagodljivi tempomat

Funkcija Adaptive Cruise Control (ACC) rasterećuje vozača tako što održava konstantno rastojanje – definisano od strane vozača – od vozila ispred, na osnovu kontinuiranih merenja. Ovo ne samo da povećava bezbednost na seoskim putevima i autoputevima, već i udobnost.

Front Collision Guard (FCG)

Jedinstveni sigurnosni sistem Front Collision Guard (FCG) štiti vozača i putnike najsavremenijom, patentiranom tehnologijom – beskompromisno pouzdan u frontalnim sudarima.

Asistent u traci (SPA)

Asistent za traku SPA prepoznaje kada automobil nenamerno napusti označenu traku. Ukoliko pređe označene linije, vozač će biti upozoren jasnim vibracijama na sedištu vozača.

Kontrola pritiska u pneumaticima TPM (Tire Pressure Monitoring)

Kontrola pritiska u pneumaticima TPM (Tire Pressure Monitoring) prikazuje trenutni pritisak u pojedinačnim gumama i upozorava na odstupanja od optimalnog pritiska. Ovo smanjuje habanje guma, pozitivno utiče na potrošnju goriva i sprečava opasna oštećenja guma

MirrorCam

Moderni sistem MirrorCam omogućava jasan i sveobuhvatan pogled na saobraćaj na putu. Opremljena kamerama visoke rezolucije, bezbednost u vožnji i rizik od nesreća su svedeni na minimum. Prošireno vizuelno polje omogućava vozaču da prepozna pješke, bicikliste i druge suputnike u saobraćaju u okolini. Na taj način nema slepih kutova pri skretanju udesno.

Traffic Sign Assist

Inovativna pomoć za saobraćajne znakove (TSA) nudi maksimalnu sigurnost i udobnost na putu. Zahvaljujući GPS-u i podršci kamere, brzina vozila se konstantno upoređuje sa važećim saobraćajnim propisima.

Frontguard Assist

Frontguard Assist je napredni sistem koji je posebno razvijen da upozori vozače na pešake koji se nalaze neposredno ispred vozila, kao i da ih upozori na predstojeću nesreću. Bez obzira da li se krećete ili vozite sporo (do 9,3 mph), inteligentni sistem pomoći može da otkrije potencijalne sudare sa nezaštićenim učesnicima u saobraćaju.

Active Cross Traffic Assist

Active Cross Traffic Assist pomaže vozaču automatskim intervencijama kočenja na ukrsnim vozilima u opsegu ugla od 65° do 115°. Sistem radi u celom opsegu brzine i dopunjava postojeće asistente tako što ciljano reaguje na ukrsni saobraćaj.

Pravna obaveštenja..

Neke informacije o proizvodu, ilustracije i slike sadržane u ovoj digitalnoj ponudi možda su pripremljene za generičku upotrebu u Daimler Buses digitalnim ponudama koje se održavaju u različitim zemljama širom sveta. Zbog toga neke informacije i/ili dodaci koji nisu dostupni u nekim zemljama ili koje, u cilju zadovoljenja potražnje na lokalnom tržištu ili regulatornih kontrola u tim zemljama, mogu biti dostupne samo u različitim specifikacijama ili konfiguracijama. Ako ste zainteresovani za bilo koji model vozila, boju, opciju ili dodatnu opremu koji su prikazani na Internet lokaciji i niste sigurni u njegovu dostupnost ili specifikaciju u vašem mestu, treba da kontaktirate Daimler Buses i/ili lokalnog ovlašćenog prodavca za odgovarajući proizvod, za informacije o trenutne detalje u vašem mestu.

Sve navedene cene su preporučene maloprodajne cene. Cene su aktuelne u trenutku objavljivanja i podložne su promenama bez najave.

Provajder: Daimler Buses GmbH, Fasanenweg 10, 70771 Leinfelden-Echterdingen, Nemačka

 i Mercedes-Benz su zaštitćene robne marke  kompanije Mercedes-Benz Group AG.

10/2026