Avtobus Tourismo.

Pregled vseh tehničnih podatkov in opreme.

Pregled modela Tourismo.

Tourismo L

Dolžina [mm]: 
13.935
Obračalni krog [mm]: 
23.327
Višina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo M/3

Dolžina [mm]: 
13.115
Obračalni krog, min. [mm]: 
21.428
Višina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo M/2

Dolžina [mm]: 
13.115
Obračalni krog, min. [mm]: 
23.774
Višina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Tourismo

Dolžina [mm]: 
12.295
Obračalni krog, min. [mm]: 
21.634
Višina [mm]: 
3.680
Širina [mm]: 
2.550

Pregled vseh tehničnih podatkov in opreme.

 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Mere
Dolžina [mm]13.93513.11513.11512.295
Dolžina vklj. z ogledali [mm]14.29613.47613.47612.656
Širina [mm]2.5502.5502.5502.550
Višina [mm]3.6803.6803.6803.680
Višina notranjosti [mm]2.0142.0142.0102.010
Višina notranjosti, sredinski prehod [mm]2.0142.0142.0102.010
Medosna razdalja, sprednja prema – pogonska prema [mm]6.9106.0906.9106.090
Medosna razdalja, pogonska prema – zadnja negnana prema [mm]1.3501.350--
Velikost pnevmatik295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5295/80 R 22,5
Previs spredaj [mm]2.8902.8902.8902.890
Previs zadaj [mm]2.7852.7853.3153.315
Obračalni krog [mm]23.32721.42823.77421.634
Obračalni krog, min. [mm]23.32721.42823.77421.634
Min. širina obračalnih krogov [mm]7.2346.8817.314-
Krog zasuka koles [mm]19.19017.25219.58917,45
Maks. zasuk koles na sprednji premi [°]54545454
Razpon obračanja [mm]1.1261.186649719
Višina voznikovega sedeža [mm]910910910-
Uporabna prostornina/volumen posode za raztopino AdBlue [l]35 / 4035 / 4035 / 4035 / 40
Prostornina posode za gorivo levo/desno [l]260 / 220260 / 220260 / 220260 / 220
Prostornina prtljažnika [m³]12,19,912,19,9
Prostor za odlaganje [m³]1,151,351,61,5
Višina tal na sredinskem prehodu nad voziščem [mm]1.3701.3701.3701.370
Višina podesta [mm]150150150150
Višina vstopnega predela, vrata 1 [mm]355355355355
Višina vstopnega predela, vrata 2 [mm]365365365365
Svetla širina vrat 1 [mm]770770770770
Svetla širina vrat 2 [mm]590-650900590-650590-650
Pristopni kot spredaj [°]7777
Pristopni kot zadaj [°]8,48,46,96,9
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Pogon
MotorMercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 2*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 3*Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Motor 4*-Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470Mercedes-Benz OM 470
Tip motorja6-valjni vrstni motor6-valjni vrstni motor6-valjni vrstni motor6-valjni vrstni motor
Nazivna moč [kW]290290265265
Nazivna moč 2* [kW]315265290290
Nazivna moč 3* [kW]335315315315
Nazivna moč 4* [kW]-335335335
Maks. navor [Nm]1.9001.7001.7001.700
Maks. navor 2* [Nm]2.1001.9001.9001.900
Maks. navor 3* [Nm]2.2002.1002.1002.100
Maks. navor 4* [Nm]-2.2002.2002.200
pri vrtilni frekvenci [vrt./min]1.1001.1001.1001.100
pri vrtilni frekvenci 2* [vrt./min]1.1001.1001.1001.100
pri vrtilni frekvenci 3* [vrt./min]1.1001.1001.1001.100
pri vrtilni frekvenci 4* [vrt./min]-1.1001.1001.100
Delovna prostornina [l – liter]10,710,710,710,7
Delovna prostornina 2* [l – liter]10,710,710,710,7
Delovna prostornina 3* [l – liter]10,710,710,710,7
Delovna prostornina 4* [l-litri]--10,710,7
Emisijski razred EUEuro VI EEuro VI EEuro VI EEuro VI E
MenjalnikZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 CoachZF TraXon 2 Coach
Menjalnik 2*ZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLineZF EcoLife CoachLine
Menjalnik 3*ZF EcoLife APZF EcoLife APZF Ecolife APZF Ecolife AP
Menjalnik 4*----
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Podvozje
KrmiloZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 ServocomZF 8098 Servocom
Sprednja prema, tipZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 ECZF RL 82 EC
Pogonska prema, tipMercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440Mercedes-Benz RO 440
Sprednja prema: posamične obese koles, stabilizator●●●●
Pogonska prema: s stabilizatorjem●●●●
Zadnja negnana prema: aktivno krmiljena, posamične obese koles●●--
Naprava za dviganje in spuščanje●●●●
Spuščanje nivoja vozila na postajališču○○○○
Zračno vzmetenje prek elektronske regulacije nivoja podvozja (ENR)●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Zavore
Pnevmatske kolutne zavore na vseh premah●●●●
Elektronski stabilizacijski program (ESP®)●●●●
Elektronski zavorni sistem (EBS)●●●●
Sistem proti blokiranju (ABS)●●●●
Zavorni asistent (BAS)●●●●
Uravnavanje pogonskega zdrsovanja (ASR)●●●●
Omejevalnik trajne zavore (DBL)●●●●
RetarderSekundarni retarder z vodnim medijem (SWR)Sekundarni retarder z vodnim medijem (SWR)Sekundarni retarder z vodnim medijemSekundarni retarder z vodnim medijem
Samodejna zavora za postajališče z blokado speljevanja○○○○
Parkirna zavora●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Varnost in sistemi za pomoč vozniku
Preizkus z udarcem z nihalom v skladu s standardom ECE-R29●●●●
Tempomat za uravnavanje varnostne razdalje (ART)○○○○
Asistent za zaznavanje smeri (SPA)●●●●
Attention Assist 2 (AtAs)●●●●
nadzor tlaka v pnevmatikah (TPM)●●●●
Active Brake Assist 6 Plus (ABA 6 Plus)○○○○
Front Collision Guard (FCG)●●●●
Sideguard Assist 2●●●●
Frontguard Assist●●●●
Traffic Sign Assist●●●●
Elektronski stabilizacijski program (ESP®)●●●●
MirrorCam○○○○
Kamera za vzvratno vožnjo●●●●
Opozorilni zvočni signal za vzvratno vožnjo○○○○
Protipožarna naprava●●●●
Senzor za dež in osvetljenost●●●●
Brisalniki s ploskimi metlicami z dovajanjem vode prek metlice brisalnika (Aqua Blade®)●●●●
Konstrukcijska trdnost nadgradenj v skladu s standardom ECE-R 66/66.02●●●●
Active Sideguard Assist 3○○○○
Active Cross Traffic Assist○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Gospodarnost
Predictive Powertrain Control (PPC)○○○○
Tire Pressure Monitoring (TPM)●●●●
Zračni upor (koeficient zračnega upora)0,330,330,330,33
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Transportna zmogljivost
Število sedežev – serijski sedeži1/591/551/551/51
Minimalna kapaciteta potniškega prostora48444444
Maksimalna kapaciteta potniškega prostora65595755
Tip sedeža Travel Star Eco (TSE)●●●●
Tip sedeža Travel Star Eco (TSE) Softline○○○○
Tip sedeža Travel Star Eco (TSE) Luxline○○○○
Tip sedeža Travel Star Xtra (TSX)○○○○
Voznikov sedež GRAMMER Linea MSG 90.6, z zračnim vzmetenjem●●●●
Voznikov sedež ISRI 6860, vgrajen pnevmatski sistem, tritočkovni varnostni pas○○○○
Mesto za invalidski voziček○○○○
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Mase in posoda za gorivo
Prostornina posode za gorivo [l]480480480480
Prostornina posode za raztopino AdBlue [l]40404040
Dovoljena skupna masa [kg]24.75024.75019.50019.500
Dovoljena teža sprednje preme [kg]7.5007.5007.5007.500
Dovoljena teža pogonske preme [kg]12.60012.60012.60012.600
Dovoljena teža zadnje negnane preme [kg]5.7505.750--
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Gretje, zračenje in klimatizacija
Grelna naprava s konvektorji na stranskih stenah●●●●
Klimatska naprava voznikovega območja●●●●
EvoCool Basic●●●●
EvoCool Comfort○○○○
EvoCool ComfortPlus○○○○
Zmogljivost hlajenja v potniškem prostoru [KM/kW]39353232
Klimatska naprava voznikovega območja [KM/kW]8888
Moč gretja v potniškem prostoru [KM/kW]39393636
Moč gretja voznikovega sedeža [KM/kW]161618-
Polnilna količina hladilnega sredstva [lbs/kg]7,57,56,56,5
**Ekvivalent CO₂ [t]10,72510,7259,29513,585
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Vrata in zasteklitev
Število vrat2222
Nihajna vrata, ki se odpirajo navzven (AST)●●●●
Položaj vrat (A ali B)AAAA
Dvigalo○○●○
Dvojna zasteklitev●●●●
Ogrevano vetrobransko steklo○○○○
Vetrobransko steklo Opticool●●●●
 Tourismo LTourismo M/3Tourismo M/2Tourismo
Osvetlitev
Zasenčene luči●●●●
Dolge luči●●●●
Dnevne luči LED○○○○
Halogenske dnevne luči●●●●
Dvojni ksenonski glavni žarometi z napravo za čiščenje○○○○
Sprednje meglenke●●●●
Osvetlitev ob vstopu●●●●
Luč za osvetlitev notranje strani ovinka○○○○
Pozicijske luči●●●●
Luči za osvetlitev okolice v prtljažniku○○○○
Luči za osvetlitev okolice za vzvratno vožnjo○○○○
Luči za osvetlitev okolice za dvigalo○○○○

● Serijska oprema ○ Dodatna oprema

* Dodatna oprema

**Glede na vgrajeno različico klimatske naprave: EvoCool Basic, EvoCool Comfort Plus ali modularna klimatska naprava Electric in vgradnja klimatske naprave voznikovega delovnega mesta

Varnost.

Sideguard Assist 2

Asistent za zavijanje Sideguard Assist 2 je varnostni sistem za pomoč, ki vozniku na obeh straneh pomaga v kritičnih situacijah zavijanja z morebitno omejeno vidljivostjo. Pri zavijanju ali menjavi voznega pasu sistem v okviru sistemskih meja pomaga vozniku zaznavati premikajoče se ovire in z opozarjanjem voznika pripomore k preprečevanju kritičnih situacij ali zmanjševanju posledic nezgod.

Active Sideguard Assist 3

Sistem Active Sideguard Assist 3 nadzoruje sprednji in stranski del vozila ter pomaga v kritičnih situacijah pri zavijanju in menjavi voznega pasu. Pri zavijanju v levo sistem prepozna nasproti vozeča vozila in pravočasno opozori na trke, pri zavijanju v desno pa se osredotoči na stranske predmete. Pri nadaljnjem zavijanju kljub nevarnosti sledi stopenjsko opozorilo z aktivnim zaviranjem za zmanjšanje nevarnosti.

Elektronski stabilizacijski program (ESP®)

Elektronski stabilizacijski program močno zmanjša nevarnost zanašanja, tako da na primer s ciljnim zaviranjem posameznih koles prepreči zanašanje vozila znotraj fizičnih omejitev.

Senzor za dež in osvetljenost

Senzor za dež in samodejno vklapljanje luči za vožnjo sta asistenčna sistema, ki prek senzorjev aktivirata avtomatizirane funkcije in voznika razbremenita rutinskih opravil.

Zavorni asistent (BAS)

Zavorni asistent na podlagi nenehnega primerjanja podatkov takoj zazna, če zavorni pedal nenadoma pritisnete hitreje kot običajno, in v tem primeru v delcu sekunde samodejno poveča zavorno moč, ki je sicer običajno na voljo za položaj zavornega pedala. Tako se pot zaustavljanja avtobusa močno zmanjša.

Brisalniki AquaBlade®

Brisalniki AquaBlade® vedno poskrbijo za optimalno vidljivost in zaradi svoje ergonomične oblike hkrati zagotavljajo tišje delovanje in manjšo porabo.

Active Brake Assist 6 Plus

Asistent za zaviranje v sili ABA 6 Plus podpira voznika s samodejnim aktiviranjem zaviranja v sili, ko obstaja nevarnost naleta s spredaj vozečimi vozili ali z mirujočimi ovirami. Zazna tudi premikajoče se ali mirujoče osebe in kolesarje pred vozilom. Sistem se odzove z zvočnim in optičnim opozorilom ter s samodejnim aktiviranjem delnega zaviranja oz. zaviranja s polno silo.

Uravnavanje pogonskega zdrsovanja (ASR)

Sistem ASR na dva načina preprečuje vrtenje pogonskih koles. Po eni strani sistem ASR s premišljenim posegom v zaviranje zmanjšuje vrtenje koles. Po drugi strani se navor motorja uravnava z »elektronskim pedalom za plin«.

Inteligenten tempomat za uravnavanje varnostne razdalje

Tempomat za uravnavanje varnostne razdalje razbremeni voznika, s tem ko na podlagi nenehnih meritev samodejno ohranja enakomerno razdaljo do sprednjega vozila, ki jo določi voznik. Tako je vožnja na podeželskih cestah in avtocestah varnejša in udobnejša.

Front Collision Guard (FCG)

Edinstveni varnostni sistem zaščite ob čelnem trčenju (Front Collision Guard – FCG) z najsodobnejšo, patentirano tehnologijo popolnoma zanesljivo zaščiti voznika in potnike v primeru čelnega trčenja.

asistent za zaznavanje smeri (SPA)

Asistent za zaznavanje smeri SPA zazna, kdaj vozilo nenamerno zapusti označeni vozni pas. Če prevozi označevalne črte, je voznik opozorjen na to z občutnim tresenjem voznikovega sedeža.

Tire Pressure Monitoring (TPM)

Kontrola tlaka v pnevmatikah (Tire Pressure Monitoring – TPM) prikazuje trenutni tlak v posameznih pnevmatikah in opozori v primeru odstopanj od optimalnega tlaka. Tako se zmanjša obraba pnevmatik, poleg tega se zmanjša tudi poraba goriva in preprečijo se nevarne poškodbe pnevmatik.

MirrorCam

Sodoben sistem MirrorCam omogoča jasen in popoln pregled nad cestnim prometom. S kamerami visoke ločljivosti izboljša varnost vožnje in zmanjša nevarnost nezgod. Razširjeno vidno polje vozniku omogoča, da vidi pešce, kolesarje in druge udeležence v prometu v okolici. S tem se odpravi mrtvi kot pri zavijanju v desno.

Traffic Sign Assist

Inovativen asistent za prepoznavanje prometnih znakov Traffic Sign Assist zagotavlja največjo varnost in udobje na cesti. Zahvaljujoč signalu GPS in podpori kamere se hitrost vozila nenehno primerja s trenutnimi prometnimi predpisi.

Frontguard Assist

Frontguard Assist je napreden sistem, ki je bil razvit posebej za opozarjanje voznikov na pešce neposredno pred vozilom in tudi za opozarjanje na bližajočo se nezgodo. Inteligentni asistenčni sistem lahko zazna morebitne trke z nezaščitenimi udeleženci v prometu, ne glede na to, ali speljujete ali vozite počasi (do 15 km/h).

Active Cross Traffic Assist

Asistent za prečni promet podpira voznika s samodejnim zaviranjem pri vozilih, ki prečno prevozijo pot, v kotnem območju od 65° do 115°. Sistem deluje v celotnem hitrostnem območju in dopolnjuje obstoječe asistenčne sisteme, tako da se ciljno odziva na prečni promet.

Pravni napotki.

Po zaključku redakcije posameznih strani se lahko zgodijo spremembe pri izdelkih in storitvah. Proizvajalec si v času dobave pridržuje pravico do sprememb v konstrukciji ali obliki, odstopanja barvnega odtenka ter obsega dobave ali storitev, če so spremembe ali odstopanja sprejemljive za kupca in v našem interesu. Na slikah so lahko prikazani dodatki, dodatna oprema ali druga oprema, ki ne sodijo k serijskemu obsegu dobave ali storitev. Barvna odstopanja so posledica tehničnih pogojev. Posamezne strani lahko prikazujejo tudi tipe in storitve, ki jih ne ponujamo v vseh državah. Izjave o zakonskih, pravnih in davčnih predpisih ter posledicah veljajo samo za Zvezno republiko Nemčijo.

Če v prodajnih ali dobavnih pogojih ni določeno drugače, veljajo cene, ki so veljavne na dan dobave. Za naše pogodbene partnerje se razumejo cene kot neobvezne priporočene cene. Zato se o zadnjem stanju pozanimajte na predstavništvu ali pri pogodbenem partnerju.

Ponudnik: Daimler Buses GmbH, Fasanenweg 10, 70771 Leinfelden-Echterdingen, Nemčija

 in Mercedes-Benz sta znamki družbe Mercedes‑Benz Group AG.

10/2026