Teknoloji
Tourismo

Teknoloji

Mercedes-Benz, yenilikçi sürüş teknolojilerini geliştirirken inovasyon konusundaki lider konumuna her zaman sadık kalmaya devam ediyor. Euro 6 BlueTec OM 470 FE (Yakıt Verimliliği Paketi) motor, çevreci ve ekonomik yönleriyle ön plana çıkıyor. Bu motor, yüksek sürüş dinamikleri ile düşük yakıt tüketimini bir araya getiriyor. Tourismo'nun tüm sürüş bileşenleri (motor, şanzıman, akslar ve egzoz gazı işlenmesi) birbiriyle mükemmel bir uyum içerisinde çalışıyor.

Arka bölümde en güncel motor nesline ait son derece modern sıralı altı silindir motor çalışmaktadır. 10,7 litrelik motor hacmi ile hem kompakt hem de güçlüdür. Güç aralığı, modele bağlı olarak 290 kW (394 BG) ile 315 kW (428 BG) arasında farklılık göstermektedir.

OM 470 motoru ile seyahat otobüsü kullanımında dizel partikül filtresinin değişimi ilk kez 360.000 kilometre sonra yapılır, diğer bakım aralıkları ise 240.000 kilometrede bir yapılır. 

Tüketim 0,33'lük cw değerine sahip aerodinamik, tüketim yönetimi, rölanti devir sayısının ihtiyaca uygun artırımı ve optimize edilmiş akü şarj işlemi sayesinde bir kez daha düşürülmüştür. Daha fazla tasarruf potansiyeli için Predictive Powertrain Control ve Eco Driver Feedback elektronik yardımcıları sunulur.

 

OM 470 motorlu Tourismo'da güç aktarımını Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift (otomatikleştirilmiş) şanzıman devralır. Otobüsler için özel olarak geliştirilmiş bu şanzıman mükemmel aktarım uyarlaması, eşit düzeyde yumuşak ve hızlı geçişler ile ikna edicidir. Bu,  sürücü ve tahrik aksamı için rahatlık ve konfor sağlar

Pratikte son derece önemli olan nokta ideal bir güç aktarımı ile düşük motor devirlerinde dahi güçlü bir şekilde kalkış sağlamasıdır.

Düşük enerji tüketiminden, yüksek güvenilirlikten ve uzun bakım aralıklarından şirketlerde kazanç sağlar. Bu özellikler Tourismo'yu, satın alma maliyetinin hemen telafi edilmesini sağlayan son derece ekonomik bir araç haline getirir.

Müşterilerimiz için ekonomiklik, Tourismo'nun geliştirmesinde en önemli noktaydı. Geniş donanım yelpazesi taleplere yönelik daha hassas bir seçim sağlar ve böylelikle ekonomik bir kullanım için en iyi ön koşulları sunar.

Tahrik aksamının kalbini ise 10,7 litrelik motor hacmine ve 290 kW (394 BG) veya 315 kW 428 BG) kademesine sahip altı sıralı silindirli OM 470 motoru oluşturur. Bu motor yüksek sürüş dinamiğini düşük enerji tüketimi ile birleştirir. BlueTEC 6 dizel teknolojisine sahip motor SRC teknolojisi sayesinde çevreyi koruyarak ve tasarruflu bir şekilde çalışır.Standart olarak konforlu, yumuşak vites geçişli ve otomatikleştirilmiş sekiz vitesli Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift şanzıman sunulmaktadır.